PPP
Co je to PPP?
Jaké jsou přínosy projektů PPP?
Jaké jsou nejčastější modely PPP projektů?
DBFM
DBFMO
Jaká je role Správy železnic v projektech PPP?
Jednotlivé kroky k realizaci projektů PPP na Správě železnic
1. Identifikace projektu
Výběr konkrétních projektů vhodných k realizaci formou PPP - posouzení základních kritérií jako např. velikost projektu, doba realizace, funkce projektu v rámci železniční sítě Správou železnic a Ministerstvem dopravy. Návrh projektu k realizaci formou PPP je předložen k rozhodnutí vládě ČR.
2. Studie proveditelnosti
Rozpracování záměru do jednotlivých variant; posouzení jejich ekonomické výhodnosti, časového hlediska, vhodnosti rozdělení odpovědností a rizik mezi veřejný a soukromý sektor, ověření zpětné vazby trhu s využitím dotazníku PIM (Předběžné informační memorandum). Na základě Studie proveditelnosti vláda ČR rozhoduje o využití metody PPP pro předložené varianty a schvaluje pokračování prací na hledání koncesionáře.
3. Příprava a schválení projektu
Výběr transakčního poradce probíhá formou veřejné zakázky. Transakční poradce zajistí právní, finanční, ekonomické a technické poradenství při přípravě a realizaci zadávacího řízení na výběr koncesionáře. V rámci této fáze je detailně posouzen předmět budoucí koncesionářské smlouvy, zpracována zadávací dokumentace, kvalifikační dokumentace a návrh koncesionářské smlouvy včetně přesného definování cílů projektu a jeho rozsahu, nastavení práv a povinností smluvních stran, detailního časového harmonogramu, finančního aspektu, ošetření rizik vyskytujících se v projektu či upravení otázky sankcí a pokut.
4. Výběr partnera, uzavření smlouvy
Pro výběr koncesionáře železničních projektů PPP byl jako nejvhodnější forma veřejné zakázky vybrán soutěžní dialog. Zadavatel si v rámci soutěžního dialogu ověřuje, zda a nakolik jsou předkládaná řešení pro soukromé partnery přijatelná a která nejlépe odpovídají jeho potřebám. Výhodou soutěžního dialogu je možnost postupně upravovat zadání tak, jak se vyvíjí názory všech zúčastněných.
Nezbytnou součástí soutěžního dialogu je kvalifikační fáze, kdy dojde v návaznosti na předem nastavené kvalifikační požadavky (zejména ve vztahu k předmětu činnosti, finanční síle a stabilitě, pojištění, prokázání zkušeností a dostupnosti odpovídajícího technického týmu či technického vybavení) k posouzení kvalifikace a výběru/vyloučení zájemců. Následně zadavatel vyzve zájemce, kteří prokázali splnění kvalifikace, k účasti v dialogu a poskytne jim dokumentaci soutěžního dialogu, spolu s návrhem koncesionářské smlouvy. Zadavatel ve výzvě blíže vymezí projekt, stanoví hodnotící kritéria a pravidla pro průběh jednání, včetně základních organizačních detailů. Obdržené návrhy řešení a související komentáře k návrhu koncesionářské smlouvy zadavatel, resp. jednací tým vyhodnotí a zorganizuje jednání s každým účastníkem dialogu. Po ukončení jednání v soutěžním dialogu vyzve zadavatel uchazeče k podání nabídek. Nabídková fáze je ukončena rozhodnutím a oznámením o výběru nejvhodnější nabídky. S vybraným účastníkem uzavře zadavatel následně koncesionářskou smlouvu.
5. Stavba, údržba, monitorování
Koncesionář stavebně zrealizuje projekt, zajišťuje údržbu dle dohodnutého modelu v souladu s koncesionářskou smlouvou. Koncesionář a zadavatel monitorují průběh realizace a po předání do provozu průběh údržbových prací. Zadavatel hradí koncesionáři platby za dostupnost.
6. Ukončení smlouvy
Po uplynutí doby sjednané ve smlouvě předává koncesionář dílo zadavateli ve stavu daném koncesionářskou smlouvou.
Projekty PPP v oblasti železniční dopravy
PPP projekt železničního spojení Praha – Letiště Vaclava Havla Praha
PPP Rychlá spojení Morava
Příspěvky na youtube
Soubory ke stažení
PPP na železnici.pdf (36.0 MB) |