Digitální technická mapa (DTM)
Náplň a výstupy projektu
Hlavními výstupy tohoto projektu bude funkční informační systém Digitální technické mapy železnice (IS DTMŽ) integrovaný na informační systémy DTM na úrovni ČÚZK a krajů, včetně pořízených, digitalizovaných, vyhodnocených a interpretovaných dat o Základní prostorové situaci (ZPS), dopravní infrastruktuře (DI) a technické infrastruktuře (TI) pro potřebu naplnění zákonem dané legislativy DTM.
IS DTMŽ bude komplexní procesně orientovanou platformou pro pořizování a správu geodetické a popisné části technické dokumentace majetku a dopravní a technické infrastruktury ve správě organizace. Systém dále umožní vedle komunikace a výměny dat s kraji a ČÚZK také publikaci a sdílení služeb a mapových výstupů napříč organizací, a také směrem z organizace ven.
Pro pořízení, vyhodnocení, digitalizaci a interpretaci dat bude využito kombinace klasických geodetických zaměřovacích technologií s moderními mapovacími technologiemi umožňující hromadný a efektivní sběr dat v poměrně krátké době a požadované přesnosti.
- Letecká fotogrammetrie
- Bezpilotní letecké snímkování
- Pozemní laserscanning
- Mobilní mapování
- Klasická geodézie
- EML (podzemní vedení)
- GPR (podzemní kabely a potrubí)
- Převzetí a konsolidace stávajících dat
Na konci projektu bude vybudována datová základna, naplňovaná postupně v průběhu projektu, využitelná pro ostatní informační systémy organizace, které podporují především správu a provoz majetku, resp. DI a TI., a využitelná pro širokou škálu agend organizace. Vedle vlastního pořízení dat je počítáno i s využitím existujících dat organizace a jejich plným převodem do digitální podoby.
Realizace projektu je spolufinancována z fondu EU v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) pod názvem "Vznik a rozvoj digitálních technických map železnic (DTMŽ)".
Realizace projektu je spolufinancována z fondu EU v rámci Národního plánu obnovy (NPO) pod názvem "Vznik a rozvoj digitálních technických map železnic (DTMŽ) - 2. část".