Provoz

Dron kontroloval fotovoltaiku na děčínském východním nádraží

Nad děčínským východním nádražím proběhla po dvou letech a pěti měsících po uvedení do provozu kontrola fotovoltaiky. Využil se k tomu dron, který mají k dispozici drážní hasiči.

Hlavní částí fotovoltaické výrobny je bezesporu fotovoltaický panel, který určuje míru využití sluneční energie do energie elektrické. Proto právě jeho kvalita by měla být primárním cílem kontrol ať už investora či budoucího správce systému.

 

Pro zjištění případných vad fotovoltaických panelů se běžně využívá dronů společně s technologií termokamery, kde platí jednoduché pravidlo - čím kvalitnější kamera, tím větší pravděpodobnost nalezení vad na jednotlivých článcích. Z toho důvodu se využila nabídka drážních hasičů, kteří potřebnou kvalitní technologii vlastní.

 

Jako první se při přeletu nad budovou provedla vizuální kontrola celistvosti panelů a jejich mechanického poškození či uvolněných nebo chybějících háků. Tyto vady by mohly způsobit uvolnění panelu za nepříznivých meteorologických podmínek. Další kontrola fotovoltaických panelů proběhla pomocí termovize. Tato metoda je vhodná pro kontrolu jednotlivých článků v panelech, při kterých lze zjistit nadměrně oteplení části panelu, tzv. hotspoty či další závady ať už z výroby nebo při neodborné montáži. Hotspot se projevuje jako jasně červený bod na panelu, který místo aby výkon vyráběl, tak jej spotřebovává.

 

Při kontrole byla nalezena drobná odchylka, která se bude po stažení dat analyzovat. Tento nález nemá ale vliv na provoz celého fotovoltaického systému. Metodu kontroly fotovoltaického systému s využitím dronu budeme nadále využívat už při převzetí díla od zhotovitele, a to z důvodu odhalení vad hned při uvedení do provozu. Realizovat budeme i nadále preventivním prohlídkám.