Volný čas

Hasičské muzeum v Přibyslavi rozšířila expozice věnovaná dráze

V části přibyslavského renesančního zámku sídlí Hasičské muzeum, kde se můžete seznámit s nejstaršími způsoby hašení či vývojem používané techniky od nejstarších exponátů po dnešní stroje. Jeden sál je nově věnovaný minulosti a současnosti drážních hasičů.

Stálá expozice Hasičského záchranného sboru Správy železnic se zde otevřela na konci března a je připomínkou dějin záslužné práce všech drážních hasičů, mapuje přes 70 let jejich historie. Výsledkem několikaměsíční přípravy je řada panelů s fotografiemi a texty i několik trojrozměrných předmětů. Centrální část expozice je věnována průřezu sedmi desítkami let činnosti hasičského záchranného sboru na železnici. Ústředním motivem je fotografie historického požárního vlaku taženého parní lokomotivou z roku 1953. Hasič oděný do takzvaného lehkého zásahového obleku s lehkou přilbou pak znázorňuje práci při odstraňování následků vykolejení vagonu nebo lokomotivy. Okolo sebe má technické prostředky, které u běžné hasičské jednotky nenaleznete. Jedná se o speciální hydraulické zařízení, které dokáže zvednout nad koleje i nejtěžší lokomotivu. Nad hasičem se pak vznáší dron, který je jednou z nejmodernějších technologií ve vybavení. Poslední, neméně důležitou činností je práce hasičů-lezců, kterou přibližuje vystavená figurína.

Panely kolem stěn sálu vyobrazují vývoj hasičských stanic, záchranné techniky a vybavení za 70 let existence drážních hasičů. Texty pak doplňují vystavené artefakty pod panely. Jedná se o záchranné a signalizační vybavení z doby minulé. Vystavena je i detekční technika, kterou drážní hasiči používají při zásahu s přítomností nebezpečných látek. Jedním z nejstarších exponátů je historická požární stříkačka z roku 1941, se kterou zajišťovala jednotka hasičů požární ochranu na hlavním nádraží v Brně. Nechybí například ani tablo znázorňující speciální technické prostředky, které u běžné jednotky požární ochrany nenajdete. Používají se zejména k likvidaci železničních nehod, pro pomoc vykolejeným vlakům a k uvedení elektrického trakčního vedení do bezpečného stavu. Další panely prezentují největší zásahy drážních hasičů za uplynulé roky. Figurína hasiče je pak ustrojená do současné těžké zásahové výstroje.

Hasičské muzeum v Přibyslavi je otevřeno od dubna do října, konkrétní informace a otevírací dobu najdete na adrese: https://www.chh.cz/navstevni-doba.