Personalistika

Studentská konference nastínila vize české železnice v blízké budoucnosti

Unikátní prostory Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží přivítaly účastníky už 9. ročníku studentské konference Správy železnic. Ta se tentokrát s mottem Příští stanice Budoucnost zabývala současnými výzvami, které hýbou českou železnicí.

Jaký zabezpečovač bude na vysokorychlostních tratích? Kde všude se plánuje nasadit ETCS a jaké typy či verze? Umožní zavedení vyšší provozní rychlosti na stávajících tratích? Kdy se svezeme po první „vrtce“? Jak probíhají jednání s občany, kterých se novostavba týká? To byly hlavní otázky studentů, na které jsme společně přinášeli odpovědi v rámci konference organizované pravidelně každý rok právě pro budoucí dopravní odborníky. Naším cílem je vtáhnout mladé lidi do světa železnice a zapojit je do vnímání železniční dopravy jako jedinečného smysluplného, ekonomického a ekologického způsobu veřejné dopravy.

Kromě na první pohled konvenčních a technických dotazů nechyběly ani ty z blízké budoucnosti, jako například: Kdy se dočkáme plně autonomní železnice? Jak lze využít umělou inteligenci v zabezpečení a řízení provozu, ale i v modernizaci železniční infrastruktury? Jaké zkušenosti má správce železnic s pocitovou mapou během přesvědčování široké veřejnosti o výhodách vysokorychlostní železnice? Zastoupeny byly i otázky z kategorie konspirace: Pokud by se nepodařil odkup nějakého pozemku, zastavil by se projekt VRT? Nebo: Co by se muselo stát, aby se zastavil projekt „vrtek“?

Studenti si vyzkoušeli i prezentaci své práce
Interaktivní studentská konference měla dvě části – přednáškovou a workshopovou. Studenti se tak během celého dne měli možnost aktivně zapojit. K dotazování využili aplikaci slido nebo se ptali přímo v panelových diskuzích. Během workshopu se rozdělili do čtyř týmů a pod vedením zkušených mentorů inovativně řešili zadané úkoly. Své výstupy navíc odprezentovali před ostatními neotřelou formou, někteří k jejich přesvědčování zvolili třeba i vtipnou scénku. Letos se akce zúčastnilo 50 vysokoškoláků, převážně z partnerských vysokých škol a univerzit technického zaměření. Nemohli chybět zejména studenti ČVUT, pardubické univerzity a Vysokého učení technického v Brně. Ti se společně s organizátory a řečníky postarali o neopakovatelnou atmosféru a jedinečný zážitek z celé konference. Na celkovém dojmu měly lví podíl i prostory, akce se totiž konala v nově zrekonstruované secesní Fantovy budovy.

Vybrané studenty čekají i odborné stáže
Vybraní účastníci se nyní můžou těšit na technický workshop, který se už tradičně koná na konci roku. Osm vyvolených se pak bude moct zúčastnit odborných stáží ve Správě železnic. Co je budoucnost české, potažmo evropské železnice? Jsou to právě studenti technických škol, kteří se zapojují do moderování toho, jak bude železniční doprava vypadat, komu bude sloužit a jak bude veřejností vnímaná.