Rozhovory
Pří přípravě modernizace výtoňského mostu hrajeme o čas
V lednu jsme veřejnosti podrobně prezentovali vítězný návrh nového mostu přes Vltavu pod Vyšehradem. Jaký bude nyní další postup? Je reálné, že bude tento návrh skutečně realizován?
Po dohodě s ministrem dopravy proběhlo 20. a 21. února technické kolokvium, které zhodnotilo provedené průzkumy, aktuální stav mostu, možnosti jeho opravy pro požadované budoucí zatížení i možnosti technického řešení z hlediska památkové péče. Odborníci potvrdili správnost našeho postupu. Aktuálně jsme podepsali smlouvu s vítězným studiem 2T engineering na zpracování architektonického návrhu. Některé kroky jsme nuceni v tuto chvíli konat paralelně, protože čas nám neumožňuje řešit vše postupně. Současně ustavujeme expertní skupinu, která bude spolupracovat na zpracování vítězného architektonického návrhu na podobu nového mostu. Pevně věřím, že se tento návrh bude realizovat, protože jsme prošli poměrně složitou fází přípravy, absolvovali soutěžní dialog, který vnímáme jako zcela relevantní způsob výběru nejvhodnější varianty a nejvhodnějšího možného řešení. Myslím si, že všechny již podniknuté kroky byly ve vztahu k postupu řešení jednoznačně transparentní stejně jako výsledek soutěžního dialogu.
Jaké jsou základní argumenty pro realizaci nového mostu?
Argumentů je hned několik. Jedním z nejdůležitějších je současný technický stav mostu, kterým byl potvrzen jednak velmi podrobným průzkumem provedeným v roce 2018 společností SUDOP Praha, následně byly zpracovány dva nezávislé oponentní posudky od Kloknerova ústavu ČVUT a o Žilinské univerzity. V roce 2019 byly tyto dokumenty ještě zhodnoceny společně s do té doby provedenými pracemi dalším posouzením ze strany Kloknerova ústavu ČVUT, do kterého se zapojil ještě pan profesor Eugen Brühwilerr ze Švýcarska. Na základě podrobného průzkumu bylo zjištěno, že minimálně 70 procent všech prvků by bylo nutné vyměnit, aby se most dostal do kondice, která by umožňovala delší provoz pro železniční dopravu. Druhým aspektem je navyšující se počet vlaků. Aktuálně po mostě jezdí 288 vlaků denně, optimální stav by přitom byl 265 vlaků. Již nyní je tedy na mostě vyšší doprava než předpokládaná a počet vlaků v čase dále poroste. Ze dvou studií proveditelnosti vzešla nutnost vybudovat třetí kolej a zkapacitnit celý úsek mezi Smíchovem a hlavním nádražím. Je to dáno nejen rozvojem příměstské dopravy, ale i dopravy dálkové ve směru na Německo. Z tohoto pohledu by zachování stávajícího dvojkolejného mostu znamenalo výrazné kapacitní omezení. Stejně tak by pouhá oprava stávajícího mostu znamenala pouze prodloužení jeho životnosti o zhruba 30 let, pak by se problém vrátil.
Během února došlo k poměrně zásadním omezením pro vlaky využívající most přes Vltavu, další omezení se chystají. Hrozí reálně, že v případě dalších průtahů se zahájením výstavby nového mostu by se provoz mohl úplně zastavit?
Jednoznačně hrajeme o čas. Již v roce 2018, když se při průzkumu ukázalo, že se na mostě tvoří únavové trhliny a došlo k významnému úbytku materiálu v klíčových konstrukcích, bylo řečeno, že životnost mostu je pět let. Je rok 2023 a kolegové z Oblastního ředitelství Praha s maximálním nasazením zajišťují provozuschopnost mostu, aktuálně dochází ke snížení zatížení ze třídy C3 na C2 s výjimkou pendolina, omezí se tedy možnost vjezdu těžkých vlaků na most. Musíme udělat všechno pro to, aby v roce 2026 byla připravena stavba nového mostu podle vítězného návrhu, který bude dopracován do podoby architektonické studie.
Počítá se při výstavbě nového mostu s tím, že by se stavěl mimo a pak se nasunul na opravené a zesílené piloty, jako tomu bylo před více než 120 lety?
Předpoklad je, že by se nová mostní konstrukce měla kompletovat někde na smíchovské straně Vltavy, pravděpodobně ve smíchovském přístavu. Na speciálních pontonech by se potom převezla a usadila na stávající pilíře, které se zpevní, případně chceme s památkáři diskutovat o tom, že by došlo k jejich rekonstrukci. Počítáme s tím, že v době stavby nového mostu zmodernizujeme celý úsek mezi smíchovským nádražím, jehož rekonstrukce se v tu dobu bude již blížit ke konci, a vinohradským tunelem s vyloučením provozu podle dnešního předpokladu na 20 měsíců, to ještě budeme upřesňovat. Samotná výměna mostu by ale měla proběhnout velice rychle. Přivezeme nový most, usadíme ho a stávající buď posuneme do nové polohy, kde bude sloužit novému využití, nebo ho přemístíme na jiné místo.