Aktuality

Připomínáme si výročí úmrtí architekta Josefa Fanty

Ve čtvrtek 20. června si připomínáme 70. výročí úmrtí Josefa Fanty, významného českého architekta, profesora, čestného doktora techniky a mecenáše. Narodil se 7. prosince 1856 a žil 97 let. Zemřel 20. června 1954 na stáří. Za dlouhou dobu svého života měl možnost pozorovat úspěchy svých děl, ale i spoustu nechtěných zásahů, a to především v 50. letech minulého století.

Josef Fanta se podílel například na stavbě Národního divadla. Dodnes před ním stojí novorenesanční lampa, kterou vytvořil. Nechal postavit první velmi žádané byty v centru Prahy s vlastní koupelnou. Na svém seznamu má i pomník Mohyla míru u Slavkova, budovu současného Ministerstva obchodu a průmyslu, kostel sv. Václava na Zderaze, Ondřejovskou hvězdárnu, koleje pro studenty a několik pražských vil.

Správa železnic má tu čest pečovat o jedno z jeho nejvýznamnějších děl, Fantovu budovu na pražském hlavním nádraží, která je zároveň největší secesní budovou u nás. Postavena byla v letech 1901 až 1909. Její délka činí přes 200 metrů. Josef Fanta je autorem nejen návrhu budovy, ale také veškerých interiérů, včetně návrhů dekorativních prvků, výmalby, vitrážových oken a mozaiky.

Správě železnic se podařilo obnovit krásu severní části Fantovy budovy přesně podle kompletně dochovaných původních plánů. Z výzdoby secesních sálů je cítit čistá láska ke své zemi, a hlavně úcta k lidu. Josef Fanta se navíc obklopil významnými českými umělci, mezi kterými figurovali např. Stanislav Sucharda, Čeněk Vosmík a Ladislav Šaloun, kteří jeho návrhy s citem a umem sobě vlastním uchopili. Společně tak vytvořili unikátní secesní dílo, které po zdařilé rekonstrukci nemá obdoby.

Rádi bychom vás touto cestou pozvali na pravidelné komentované prohlídky zrekonstruované severní části Fantovy budovy, které se konají každé úterý a čtvrtek od 10:00 nebo 15:00 a každou sobotu od 10:00 či 13:00.

Více informací naleznete na našich stránkách: fantovabudova.cz